Jego Królewska Wysokość Książę Michał z Kentu gościł na prywatnym spotkaniu producenta oraz aktorów filmu „DYWIZJON 303” w Pałacu Kensington

Przed paroma dniami w prywatnych pomieszczeniach Pałacu Kensington, odbyło się wyjątkowe spotkanie. Po raz pierwszy, przed Rodziną Królewską wyświetlano międzynarodową produkcję o polskich pilotach walczących w Bitwie o Anglię – „Dywizjon 303”, której premiera odbędzie się już w pierwszym kwartale nadchodzącego roku. 2018 rok to stulecie lotnictwa polskiego, stulecie brytyjskiego RAF-u i stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego Królewska Wysokość Książę Michał z Kentu jest kolejną osobą z Rodziny Królewskiej, która zainteresowała się produkcją. Wcześniej zespół filmu rozmawiał z Księciem Williamem. Książę Michał z Kentu był osobiście zaangażowany we współtworzenie wyświetlanego obecnie w kinach filmu „Dunkierka”. Książę był zachwycony „Dywizjonem 303” i zapowiedział swój przyjazd na plan filmowy i premierę filmu.

Odbyła się także konferencja prasowa filmu, w której uczestniczyła Ambasada, media, historycy, sympatycy i rodziny pilotów legendarnego polskiego Dywizjonu. Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Film może zbliżyć Polaków i Brytyjczyków, poprzez pokazanie braterstwa krwi i przyjaźni polsko-brytyjskiej, ale także tchnie życie w zapomnianą historię polskich bohaterów. Obecność polskich pilotów w Bitwie o Anglię to żywe świadectwo, jak wielką rolę odegraliśmy w historii Wielkiej Brytanii i historii walk z nazistowskimi Niemcami.

Zespół Dywizjonu 303 promuje szereg projektów na stulecie polskiego lotnictwa, począwszy od towarzyszących projektów kulturalnych i artystycznych, skończywszy na wydarzeniach lotniczych i współpracy z polskimi pilotami akrobacyjnymi i wojskowymi. Współpracuje także ściśle z Muzeum Dywizjonu 303. Film, który niesie ze sobą dużą misję przypomnienia historii polskich bohaterów, realizowany jest z niespotykanym rozmachem. Kręcony jest w języku polskim i angielskim. Na planie pracuje średnio ponad 120 osób. Przygotowano setki kostiumów, mundurów i rekwizytów. Na sobotnim planie zdjęciowym mogliśmy zobaczyć oryginalne mundury sprzed 70 lat.

Nad scenografią sprawuje pieczę Marian Zawaliński, wybitny polski scenograf. Na każdym etapie produkcja konsultowana jest z historykami i ekspertami lotnictwa. Już w październiku zespół będzie gościł najbliższą rodzinę Jana Zumbacha (w tej roli Maciej Zakościelny).